Latvijas produkts veselībai

Ja paskatāmies lauksaimnieku ģimeņu ledusskapī, redzēsim, ka tā lielākā daļa aizpildīta ar Latvijā ražotu produkciju. Varētu domāt, ka tas skaidrojams ar patriotismu.

Patiesība ir daudz vienkāršāka. Veselīgs dzīvesveids un uzturs ir visa pamatā. Saimnieki zina, cik skrupulozi tiek kontrolēta Latvijā ražotā produkcija un tās kvalitāte ir izsekojama visos līmeņos jeb, citiem vārdiem sakot – no lauka līdz galdam.

Piemērs par klaipiņu maizes

Jau no brīža, kad zemkopis sagatavo augsni graudu sēšanai, tas tiek reģistrēts konkrētā lauka vēsturē. Jau šajā brīdī zemkopis ir valsts iestāžu kontroles zonā un reģistrē visus procesus, kas tiek veikti uz lauka.

Nākamais posms ir izaudzēto graudu kulšana un nodošana graudu kaltē pārstrādei, kura arī ir dienestu uzraudzībā un tajā regulāri tiek veiktas pārbaudes atbilstoši Latvijas un Eiropas likumdošanas prasībām.

Milti un citas izejvielas nonāk prasmīgu meistaru rokās pārtikas ražošanas uzņēmumos. Šajā piemērā teiksim, ka ceptuvē, kur arī notiek regulāras pārbaudes no dienestu puses, vai procesi notiek atbilstoši labai ražošanas praksei.

Kad maizīte gatava, to iepako un marķē ar sērijas numuru un citu informāciju.

Tikai tad tā nonāk veikalu plauktos un mūsu iepirkumu ratos.

Varētu šķist, ka dienesti tikai kontrolē un pārbauda – jā, tā ir liela daļa no funkcijām, jo tādā veidā tiek nodrošināta pārtikas drošība. Taču jāuzsver, ka eksperti, kuri apmeklē saimniecības un pārtiku ražojošos uzņēmumus, sniedz arī lielu konsultatīvo atbalstu, kas palīdz saimniekiem un ražotājiem uzlabot procesus savā uzņēmumā.

PVD skaidro, ka pesticīdu atliekvielas, tāpat kā citas daļas un atliekvielas pārtikā ir jāskata kontekstā ar normām, kādas pieņemtas Eiropas Savienībā. Ja pārtikā tiek konstatēti pesticīdu vai citu vielu marķieri, tas nebūt nenozīmē, ka pārtika nav droša, jo konstatētie atliekvielu lielumi ir krietni zem zinātniski pamatotajām normām, kas varētu izraisīt problēmas cilvēka veselībai. Jā – tas ir pētīts starptautiski un ļoti detalizēti!

Līdzīgi kā ar pārtikas piedevām (E-vielām un konservantiem) – tās tiek pievienotas, bet, ja normas netiek pārsteigtas, varam būt ar mierīgu prātu – pārtika ir droša.

PVD katru gadu Latvijas pārtikā ņem aptuveni 300 paraugus, un pārbauda vairāk nekā 200 darbīgās vielas. Gadās, ka dažkārt atliekvielas tiek atrastas, bet tās ir normas robežās, un pārsniegumi ir ļoti, ļoti reti.

Lielāka uzmanība jāpievērš eksotiskiem augiem no siltām zemēm.

Dienestu darbs starp dažādām valstīm var atšķirties – tas atkarīgs no vietējās likumdošanas. Runājot par importēto produkciju, īpaši no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, šis pārtikas produktu izejvielu ražošanas posms ir daudz grūtāk izsekojams.

Kaut arī augļi un ogas no šiem reģioniem vizuāli var šķist skaisti, jāsaprot, ka siltais un mitrais klimats, kuros nereti tiek ievākti kivi, avokado, un citi produkti, ir labvēlīgs ne tikai augu augšanai, bet arī dažādu kaitīgo organismu izplatībai. Šī iemesla dēļ, dienvidu puslodes valstīs, sevišķi tajās, uz kurām neattiecas Eiropas Savienības regulējums, saimnieki pesticīdus lieto daudz vairāk un biežāk nekā to dara mūsu lauksaimnieki Latvijā.

Galvenā lieta, ko varat darīt, lai parūpētos par sevi un apkārtējiem, ir pirkt vietējos, Latvijā ražotos pārtikas produktus, jo tie ir pārbaudīti un uzraudzīti visā tapšanas procesā.

Dalies ar šo:

Saistītie raksti

Projekta „DABAS CIKLS” programma skolu bērniem un jauniešiem sadarbībā ar jaunajiem zemniekiem”  rezultātu un projekta kopsavilkums

attēls

Lauku smidzināšana – cik liela deva nonāk tur, kur nevajag?

Saistītie Video

attēls

Lauku smidzināšana – cik liela deva nonāk tur, kur nevajag?

Jaunākās ziņas

klimatam draudzīga saimniekošana

Klimatam draudzīga saimniekošana

Varam būt lepni ar Latvijas rādītājiem un lauksaimnieku milzu investīcijām klimata labā.

Dalies ar šo:

Stāsts par spēcīgām saknēm un laimīgām govīm

Grasbergi – Liela ģimene, kura cauri laikiem nodarbojusies ar piena lopkopību.

Dalies ar šo:
Yara Dienas bizness

Ir izdevīgi būt dabai draudzīgam

“.. cilvēka pienākums ir atdot atpakaļ augsnei ar kultūraugiem paņemtās barības vielas un minerālvielas, jeb saimniekot ilgtspējīgi. “

Dalies ar šo:
Biedrība "Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi"
Apvienības valdes priekšsēdētājs: Valters Zelčs
Komunikācijas vadītāja: Šarlote Mīdere
Seko mums sociālajos tīklos
Copyright © 2024 Biedrība "Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi"