Lauku smidzināšana – cik liela deva nonāk tur, kur nevajag?

Miglotājs jeb smidzinātājs uz lauka. Vai tiek migloti “pesticīdi”? Cik droši tas ir? Vai nav tā, ka laba daļa no izsmidzinātā nonāk tur, kur tam nevajadzētu nonākt? – šādi jautājumi bieži rodas ne vienam vien šī procesa vērotājam.

Neskatoties uz to, ka augu aizsardzības līdzekļu lietošana Eiropas Savienībā un Latvijā ir ļoti stingri regulēta, vēl joprojām vērojams satraukums informatīvajā telpā. Pārsvarā gan to cilvēku starpā, kuriem ar lauksaimniecību ir mazāks sakars.

Izrādās, ka tehnoloģiju attīstība uz priekšu gājusi ne tikai pilsētās. To pašu redzam arī laukos – smidzinātājus jau sen nevada viens pats zemnieks. Tikpat lielu lomu spēlē precīzās tehnoloģijas – datortermināļi, dažādi sensori un GPS. Ar šo tehnoloģiju palīdzību iespējams nodrošināt to, ka katrs lauka nogabals aizsardzības līdzekļus saņem tikai tik, cik reāli nepieciešams. Papildus tam tiek nodrošināts arī tas, ka augu aizsardzības līdzekļi tiek izsmidzināti tikai lauka apstrādājamā robežās, automātiski pārtraucot smidzināšanu, ja tehnika kaut tikai pietuvojas ‘’svešai’’ teritorijai vai arī vides aizsardzībai paredzētajās joslās.

Ja skatāmies no biznesa aspekta, kā jebkurā citā uzņēmējdarbības formā, arī lauksaimniecībā tiek rūpīgi sekots līdz dažādu resursu lietojumam un ilgtspējas nodrošināšanai. Nav izdevīgi jebko lietot lielākā apjomā kā vajadzīgs, tāpēc arī lauksaimnieki, īpaši tie, kuriem ir lielas platības, izvēlas investēt augstāk minētajās gudrajās tehnoloģijās. Tās nebūt nav lētas, taču ļauj maksimāli precīzi pārvaldīt savus laukus gan resursu lietojumā, gan arī sekot līdzi augsnes veselības stāvoklim.

TV un Radio SWH ētera personība Sanda Dejus, iejūtoties kārtīgas pilsētnieces ādā, kopā ar lauksaimniekiem un zinātniekiem skaidro pieņēmumus, kurus nereti dzirdam sociālajos tīklos. 
Dalies ar šo:
Scroll to Top